LaciQ

LaciQ

my e-mind

LaciQ's weblog
  hlavne o developerstve, mobilných telefónoch, autíčkach, počítačoch, programovaní a webdizajne ...

Ako to bolo s počítačmi alebo koľko sme ich vlastne už mali

[2007/01]

Čerstvo si pamätám na deň, keď som bol štvrtárk na základke a rýchlo som sa ponáhľal domov z tréningu, pretože naši mi už týždeň sľubovali že budeme mať počítač. V tej dobe som nejako neriešil, aké ma parametre, ale čo všetko na ňom fungovalo. Začali moje prvé kroky :) Mamina, ktorá mala vtedy najväššie skúsenosti nás všetkých zaúčala prácou v efektívnom filemanagerovi Norton Commander a tiež textovom editore T602. Boli aj nejaké tie gamesy, samozrejme prvá bola Price of persia. Bola to 386-tka s 4MB harddiskom, 640 kB pamäte RAM, disketová mechanika na 5,25" diskety, 13" CRT monitor mi vtedy prišiel veľmi veľký, pretože zaberal asi polovicu stolíka.
Rok a kúsok na to sa chystala veľká výmena. Prišiel najdrahší počítač, aký sme kedy mali. 486 DX/2, 33MHz, 1MB RAM, 640kB grafiky, 20 MB disk, klávesnica, myška, disketová mechanika na malé aj veľké diskety, 8 ihličková tlačiareň Epson. Naďalej som objavoval zákutia MS-DOSu a tak ako to býva, kamaráti na nahovorili na nejaké hry :) Lotus Challenge, presne s touto som dobehol domov, nedočkavo vložil malé diskety do mechaniky a spustil hru, všetko bolo v poriadku až po prvý reštart PC. This is One-Half, please reboot your system. Panika, strach a zrazu som mal pred PC obrovský rešpekt, okamžite som si naštudoval problematiku vírusov, ktorej verdikt znel: žiadne *.exe ani *.com súbory od kamarátov prinesené na diskete radšej nespúšťať. Radšej som si občas spustil Windows 3.11 a skúšal čo dokáže tento graficky veľmi dobre vyzerateľný vynález.

V roku 1995 ma ocino milo a zároveň nemilo prekvapil. Prišiel som domov, pozerám na stolík, nová skrinka na PC. Zapnem, zrazu modré obláčiky, v strede zvláštny farebný znak, čakám... stále čakám... zrazu pracovná plocha, myšoidné ovládanie, ikonky, panel úloh. Skoro som plakal za mojimi modrými oknami a obľúbenými DOSovskými aplikáciami ako bolo AmiPro (text. editor) alebo QuattroPro (plnohodnotný tabuľkový editor). Našťastie v ponuke Vypnúť... som našiel aj možnsoť Reštartovať systém v režime MS-DOS. Doma sme mali nové Pentium, 75 MHz, 800 MB miesta nadisku bolo nekonečných, 1MB S3 Trio grafika, 4 MB RAM, mechanika na čítanie CD, zvukovka Sound Blaster a nová 24ihličková tlačiareň Espon LQ-100, 14" monitor Panasonic ktorý zvládal aj 1024x768~72. Tomu som však nikdy neprišiel na chuť, predsa mal som rád veľké ikony :) Nedalo mi to a odskúšal som hru Duke Nukem 3d a výsledok bol taký, že som bol po hodine hrania zelený a tri dni som z toho ležal v posteli. Kamarát (kvázi gamesník) mi pár dní na to povedal, že Duke3d má zle spravený engine. Bolo mi to už jedno, gamesenie som definitívne zavesil na kliniec. Objavil som Microsoft Office 95, Microsoft Works 4.0, Mspaint, klasické windowsové hry a začal som sa kamarátiť s Windowsami. Ako to bolo ďalej s programovaním a ostatnými skillz si možno raz prečítate v inom článku. Asi rok na to nasledoval upgrade a zo dňa na deň sme zrazu mali mašinu, akú mi chalani ešte dlho závideli. Nová doska a procesor Pentium 233 MMX a neuveriteľných 32 MB RAM, počítač zrazu bežal, akoby ho nedokázalo nič zastaviť.

V 98om roku prišiel ďalší skok, Pentium II, AMD K6/2 400 MHz, 64 MB RAM, Nvidia Vanta 3D 16 MB, 8 GB HDD, 32 rýchlostná CD mechanika, farebná tlačiareň HP Desk Jet 690C. Obsahoval aj dva porty USB a ja som ani len netušil, na čo slúžia. Neskôr obohatená o 8 rýchlostnú napaľovačku Acer, a ďalšie moduly RAM s konečným číslom 256 MB. Na tento počítač som si tak navykol, že ma nikdy ani nenapadlo, že budem ešte potrebovať lepší.

Prešli dva roky a ocino sa zase rozhodol vylepšovať, resp. vymeniť staré za nové. AMD Athlon XP 1800+, 256 MB RAM, 64 MB GeForce4 Mx440, 60 GB HDD, 32 rýchlostná napalka, Windows XP, 17" CRT monitor, výborný computer, ktorý sprevádzal môj život na intráku dva roky. Samozrejme tomu bolo podmienené aby bol do domácnosti kúpený nový komp: AMD Sempron 2800+, 512 MB RAM, 80 MB HDD, GeFroce 4000 128 MB, DVDRW, LCD 17". LCDčko ma očarilo natoľko, že som sa rozhodol že si na také musím našetriť a rovno na 19tku :)

Dnes, keď píšem tento sumár sedím vo vlaku a na kolenách mám AMD Turion64, 1GB ramky, 256 AtiRadeon X1600, 100gigový disk, WiFi, integrovanú webcam 1.3Mpix a zabudovaný bluetooth, ktorý ma nenúti vstávať z postele, keď chcem prepnúť pesničku vo winampe, resp. pozerať film alebo vypnúť PC. Stačí chytiť do ruky mobil s BT. Keď zrovna nie som v pohybe, neustále mám pripojenú ďalšiu screen, čiže ku 1280x800 dostávam ešte 1280x1024. Predsa, kúsok plochy navyše nikdy nie je zlý.
Som závislý na technike, som závislý na pripojení k internetu, ... som závislý, ale o tom už nabudúce.

Zobrazené x
Keytagy
 • 486
 • developerstvo
 • dx2
 • epson
 • geForce
 • homepage
 • laciq
 • monitor
 • notebook
 • pentium
 • pocitac
 • radeOn
 • vizualizacie
Najčítanejšie
All rights reserved! laciq@itcs.sk ICQ 243-137-153