LaciQ

LaciQ

my e-mind

LaciQ's weblog
  hlavne o developerstve, mobilných telefónoch, autíčkach, počítačoch, programovaní a webdizajne ...

Fast and Furious 4 alebo nový model ale originálne dielce

[2009/04]


Nedávno som sa od sestrinho priateľa dozvedel, že je natočné Rychle a Zbesilo 4. Priznám sa, ako fanúšik podobných filmov som vôbec netušil že sa štvorka chystá a už vôbec nie to, že je už natočená. Zhliadol som trailer s jednotkovým obsadením, čiže Vin Diesel a Paul Walker, a viac mi nebolo treba. Premiéra už bola, ešte že chodím okolo toho cineMaxu každý druhý deň, tak sme si dali deň D a vytiahol som priateľku do kina. Keďže nieje zrovna fanúšička takýchto filmov, použil som najsilnejšie zbrane a pomocou images.google.com som jej vyhľadal obrázky hlavných protagonistov, samozrejme hore bez a po tomto kroku už nebolo treba viac presviedčať.

Vrátim sa málinko do minulosti a zaspomínam ako som prvý krát počul o vôbec prvom americkom filme, ktorý prezentoval moderný tuning automobilov s využitím, vtedy ešte tajomného dusíku - rajského plynu. Zhodou náhod aj o tomto filme mi prvý krát rozprával Duško - už zmieňovaný sestrin priateľ. Netrvalo dlho a doma som mal nelegály dévédé rip a Fast and Furious som si pozrel, pre istotu tri krát po sebe. Keď sa vonku o tom rozprávalo, aby som ovládal každý detail. Výborný príbeh, výborn nápad, sympatický policajt so záľubou v jazdení prenikne do zákutia nelegálnych pretekov, aby sa dostal na stopu vykrádačom kamiónov, pričom sa cielene skamaráti s bossom tejto skupiny, až sa vďaka okolnostiam stanú dobrými priateľmi, a na konci filmu ho namiesto zatknutia... nechá ujsť. Výborný podnet na druhé pokračovanie tohoto trháku. Aké však boli sklamania, keď sa v druhej sérii Fast a Furious hlavný hrdina, chytený pri nelegálnych pretekoch, ktoré mu boli zakázané a tak isto bol prepustený zo služby, potrebuje dostať k mafiánovi, k čomu si zavolá neznámeho kamaráta z väzenia a na ich strane funguje aj agentka v podaní Evy Mendez. Veľké! Na vytuningovaných sériových európskych autách - rozumej Lancer EVO sa naháňajú s americkými Dodge s desaťválcovými osemlitrovými motormi a ich autá majú zvuk ako autíčka na batérie. Skutočne veľké! Tretie zúfalé pokračovanie s podtitulom Tokio Drift, zamerané na ničenie pneumatík zbesilými pretekmi v úzkych uličkách a podzemných garážach, bez jediného veľkého herca, myslel som že už sa nikdy nedočkám kvalitného titulu ako bola jednotka. Vďaka tomu čo som videl v kine, som strašne rád, že som sa mýlil.
Štvorka má všetko, čo jednotka, teda takmer. Mne tam chýbala láska, príťažlivosť, medzi dvoma ľuďmi, ako zdôrazňovali v jednotke medzi Brianom a Miou, či Dominicom a Letty. Ďalšia, dosť podstatná vec, ale to už je Duškov postreh, že tam akosi chýbala práve tá tuningová časť, typu ako v jednotke postavili zo starého vraku oranžovú naleštenú dokonalú Toyotu Supru. V štvrtok pokračovaní prevláda hlavne akcia a to na úko všetkého ostatného.
Hneď prvých pár minút filmu patrí k najnebezpečnejším, Dominic s Letty kradnú v Dominikánskej republike benzín z cestného vlaku - Road Trainu, následne je večer veľká párty. pričom Dominic svojou akciou rozzúril policajtov už aj v tejto krajine, vie že musí opustiť toto miesto a tento biznis. Brian O'Connor, povýšený policajt robí pre tajných a už dlho pracuje na prípade prevážania drog na mexickej hranici šikovnými vodičmi na nelegálne upravených autách.
A osud ich opäť spojil. Stretávajú sa na nelegálnych pretekoch v plnej premávke, pretože drogový boss Braga potrebuje vyplniť chýbajúce miesto šoféra v skupinke, ktorá už čoskoro pôjde na ďalšiu akciu. Každý má svoju motiváciu, Brian ide po hlave drogového kartelu a Dom si prišiel vybaviť osobné účty. Dominic vyhráva závod a stáva sa Bragovym šoférom, Brian využije služobné schopnosti a dá "zbaliť" jedného z Bragovych vodičov, tak voľné miesto vypĺňa on. Pár dní na to sa už vezú v kamióne vo svojich naleštených tátošoch za mexickú hranicu, aby mohli večer uskutočniť ďalší ilegálny prevoz. Všetko sa podarí a Dominic po vybavení akcie spôsobí menší rozruch, z ktorého vyjdú obaja živí, na jednotkovom Hummeri spolu s tovarom za 60 miliónov dolárov. Osud ich spojil a opäť stoja na jednej strane barikády, pri drogovému bosovi aj Brianovym nadriadeným. Braga chce späť svoju zásileku a tak sa stretávajú na verejnom mieste, ktoré je posiate špeciálnymi jednotkami, policajná akcia, podobne ako v jednotke nedopadne najlepšie a boss uteká za hranice spojených štátov, kde už právomoci polície neplatia. Utiecť sa podarí aj Dominicovi a Brianovi a nezostáva im nič iné len vybrať sa za mexickú hranicu a vziať spravodlivnosť do vlastných rúk ...
Zobrazené x
Keytagy
  • fast furious
  • homepage
  • laciq
  • vizualizacie
Najčítanejšie
All rights reserved! laciq@itcs.sk ICQ 243-137-153