LaciQ

LaciQ

my e-mind

LaciQ's weblog
  hlavne o developerstve, mobilných telefónoch, autíčkach, počítačoch, programovaní a webdizajne ...

Internet v mobile alebo ako som sa dočkal GPRS na predplatenej karte

[2007/03]

Je rok 2007, starneme ukrutnou rýchlosťou, asi takou akou idú dopredu informačné a mobilné technológie. To len kratučká úvaha na začiatok aby som nejako začal túto tému. Konečne som sa po mesiaci dostal k tomu aby som napísal článok o tom, ako som sa dočkal sprístupnenia technológie GPRs aj pre bežného vlastníka predplatenej karty.

Ale pekne poporiadku. Živo si pamätám aký boom nastal koncom roku 2001 a vtedy ešte dvaja operátori zaradili do komerčnej ponuky prvé telefóny s farebným displejom. Nižším radom vtedy šéfovala Nokia 3510i, niekde v strede boli Erricsson T300 a viem že úplný klenot bola vtedy Nokia 6610. S farebnými displejmi prišli aj prehliadače xHTML predinštalované v telefónoch priamo od výrobcov. A prišli začiatky mobilného internetu - GPRS. Ja ako bežný užívateľ Prima karty som musel používať Dial Wap, ktoré bolo účtované sumou 2sk/min pričom 40 sekúnd trvalo len vytáčanie :) Takže stihnutie štvor-tónovej melódie alebo maličkého obrázku ma bežne vyšlo na korunku päťdesiat. Ponuku vtedajšiho Eurotelu som nesledoval, ale Orange začal ponúkať Orange World a Orange Panorama, samozrejme len pre paušálnych zákazníkov. Prístup na internet pomocou GPRS spoplatnené sumou myslím (nechcem trepať :)) asi 150 sk za desať megabajtov dát na mesiac. Myslím že každý ktorý zablúdil na moje stránky je ako tak technicky zdatný a vie čo GPRS znamená, ale v skratke ide hlavne o to, že sa platí za počet prenesených dát a nie za čas strávený pripojením. Po polroku som sa odvážil (čiže koniec roku 2002) napísať mail do Orangeu, či chystajú sprístupniť službu GPRS aj majiteľom predplatených kariet. Z laického pohľadu by to nemal byť problém, pár korún aktivačný poplatok a potom už len pevná taxa za prenesené dáta. Odpísali mi asi po týždni a mail mal asi také znenie, že v nasledujúcej dobe tento problém preriešia a uvidí sa čo ďalej. A tak som čakal, rok, dva, tri, štyri... O plnení záujmov zákazníkov Prima kariet ani chýru ani slychu, tak som túto kapitolu doslova vzdal.

Pohľad na všetko zmenil až ďalší operátor. Samozrejme som sa zaregistroval v kampani O2 Jednotky, aj som vyplnil dotazník a súťažil som o íčkovú Nokiu. Jedna z otázok sa týkala aj dátových služieb a dokonca jedna možnosť priamo ukazovala na možnosť využívania dátových služieb na predplatenej karte. S úsmevom na tvári som to vyplnil, ale neprikladal som tomu väčšiu dôležitosť.
Telefonica O2 spustila svoju oficiálnu stránku a moje prvé kroky smerovali na cenník. Preštudoval som si ho a nechápavo som sa zahľadel na dve položky - Aktivácia GPRS: 0,- Sk a Cena prenesených dát: 29,- Sk/MB. V tom momente som si povedal, že wau, dočkal som sa. Päť rokov som musel čakať na to, aby prišiel operátor, ktorého zaujímajú aj mladí ľudia, ktorí potrebujú mobil využívať prevažne multimediálne.

Takže som pripojený. Neviem či som to už v nejakom článku spomínal, ale som závislý na pripojení. A teraz mám aj lieky na svoju závislosť. V mobile mám prehliadač Operu Mini a ICQ klienta Jimm, obidve bezchybné javové aplikácie. Každý kto neprišiel do styku s O2 GPRS, tak si dáva otázku koľko ma to všetko stojí :) ... Pre príklad hodinové písanie s jedným človekom na ICQ asi na korunku päťdesiat. Surfovanie po stránkach denníkov s vypnutými obrázkami pár korún, určite menej ako cena ktoréhokoľvek z denníkov.


Zobrazené x
Keytagy
  • developerstvo
  • gprs
  • homepage
  • jimm
  • laciq
  • mobil
  • o2
  • opera mini
  • vizualizacie
  • xhtml
Najčítanejšie
All rights reserved! laciq@itcs.sk ICQ 243-137-153