LaciQ

LaciQ

my e-mind

LaciQ's weblog
  hlavne o developerstve, mobilných telefónoch, autíčkach, počítačoch, programovaní a webdizajne ...

Mobil znamená pre niekoho druhé Ja alebo koľko som ich to už vlastne mal

[2006/11]

Je to známe, opakujem sa, ale potrpím si na techniku, na mobilné telefóny zvlášť. Dokonca mám názor, že každého človeka, resp. muža charakterizuje práve mobilný telefón aký používa. Zo začiatku nešlo o to aký mobil mať, ale hlavne nejaký mať. Potom bolo in mať mobil s farebným displejom a dnes už je taký výber a možnosti, že sa mi viac utvrďuje môj názor.

Dodnes si pamätám na ten zamračený májový deň v roku 2001, kedy som prišiel do oranžovej predajne v NMnV a kúpil som s mamininou asistenciou Motorolu V.2288. Bola to skvelá akcia na Prima balík za tri a pol tisíc. Telefón bol v tej dobe klasický, konkurovala mu Nokia 5110, 3310 práve prichádzala na trh. Medzi špičku vtedajších manažérskych telefónov patrila Nokia 6210 a Motorola Timeport 192. Mobil nemal vlastnú pamať na čísla ani SMS, iba čo zvládala SIM karta. Mal však jednu frajerinku a to bolo zabudované rádio. Zapínalo sa jedným tlačidlom a bolo hardvérovo oddelené od samotného mobilu, stanice sa dali ladiť, ale nie ukladať. V krabici bolo aj stereo handsfree s koncovkou - jack 2.5mm, čiže výborné príslušenstvo na tú dobu. Spomínam si že nemal vibračné zvonenie, ani profily, zvonenie sa najrýchlješie dalo vypnúť/zapnúť iba z rýchleho menu, kde sa dalo predvoliť deväť funkcií. Na svoju dobu bol typicky veľký - bez anténky 13 centimetrov a 140 gramov. Slúžil mi veľmi dobre, batéria mala nevýhodu a to že sa skladala z troch alkalických batérií, ale spomínam že vydržala aj tri dni.

Po desiatich mesiacoch sa mi, dá sa povedať čistou náhodou, dostal do rúk môj druhý mobil, hlavne vďaka ocinovej štedrosti. Končil mu paušál a keďže bol veľmi spokojný s tým Timeportom, dohodli sme sa že mi zoberie Alcatel OT 511. Najväčšia imidžovka vtedajšej ponuky. Vážil neskutočných 75 gramov a do 10 centrimetrov mu chýbali tri milimetre. Obrovská zmena, ktorá sa prejavovala tak, že miestami som ani nevedel že mám pri sebe mobil. Mal pamäť na 100 telefónnych čísel, 20 esemesiek. Podporoval posielanie obrázkov a zvukov štandardom EMS. Medzi jeho najväčšie zbrane patrilo nahrávanie zvuku a tiež hlasný reproduktor. Mal však to najhoršie ovládanie, aké som kedy na telefóne mal. Základ tvoril joystick, ktorým sa dalo hýbať hore a dole a stláčanie smerom dole malo funkciu potvrdzovacieho tlačidla. Tento sa mi po dvoch mesiacoch používania tak rozbil, že som mal problém tlačiť tlačidlo smerom nadol. Potom mi odišiel FW a telefónik putoval do opravy, odkiaľ mi prišiel úplné nový kus, na ktorom sa mi za štyri mesiace spravilo to isté! Zase putoval do servisu a zase prišiel úplné nový prístroj...

Po absolútnom sklamaní aj z tretieho alcatelu sme zašli k operátorovi vo veľkom reklamovať a žiadali možnosť výberu z aktuálnej ponuky telefónov. Na jeseň 2003 som zase vďaka štedrosti rodičov vlastnil na tú dobu veľmi pokrokový mobil s farebným displejom - Nokiu 3510i. Veľmi príjemný telefón na držanie a písanie správ. Displej 96 x 60 bodov s niečo viac ako 4 tisíc farbami. Úžasná pamäť na 500 kontaktov s možnosťami pridať k jednemu menu viac detailov, pamäť správ na 150 SMS. Galéria s prehliadačom obrázkov typu BMP, JPG, GIF, či melódií MID. Super telefón ktorý ma ani raz nesklamal a batérui som nabíjal raz za štyri-päť dní. Podpora Java aplikácií, ktoré sa dali stiahnuť cez Wap.

Plynul čas a v júni 2004 mi zavolal kamarát či nechcem kúpiť Nokiu N-Gage. Pozrel som ceny inzerátov, pohybovali sa tak okolo osem tisíc a on mi ponúkal za päť. Výborná ponuka, telefón som si požičal a týždeň sa s ním hral. Hracia konzola s operačným systémom symbian s obrovskými možnosťami. Pre mňa, človeka technického úplne niečo nové a veľmi zaujímavé. Nokiu som predal za dva litre a zobral som Ngage. Rozmerný plochý adekvátne ťažký telefón s displejom 176 x 208 bodov, 4096 farbami, 32 MB MMC kartou, s mp3 prehrávačom a zabudovaným rádiom. Stereo slúchadlá, USB kábel ktorý po pripojení s PC hneď ukázal MMC kartu ako ďalší disk. Mohol som si upravovať ikonky v menu, robiť si priečinky, pomocou Správcu súborov inštalovať a odinštalovávať nové aplikácie. V samotnom OS bol RealPlayer na formáty *.mov, *.rm, *.3gp a tiež som mal inštallnutý prehrávač na Avi Xvid súbory dokonca v slovenskej jazykovej mutácií. Používal som ho celé veľké prázdniny, aj ako mp3player aj keď batériou som dobíjal každý večer. Tak ako som s týmto modelom objavil operačný sýstém Symbian som sa aj navždy poučil a to, že nikdy nekúpim drahšiu vec bez potvrdeného záručného listu. V septembri počas prvého týždňa školy mi v noci začal blbnúť FW a po piatich zapnutaich sa displej doslova rozsypával. Diagnostika ukázala nutnosť výmeny MainBoard a cena sa pohybovala niekde na hranici ceny samotnej N-Gage. Tak som zrazu zostal bez telefónu!

Zachránilo ma jediné, spolužiak potreboval súrne predať mobil, pretože si išiel zobrať nejaký akciový. Zo dňa na deň som fungoval s Nokiou 6210 ktorá bola za liter moja. Tak som si predstavoval, ako sa mali manažéri, ktorí dva tri roky dozadu, pred touto mojou kúpou dali za tento úžasný mobil pätnásť tisíc. Do dnešného dňa je pre mňa Nokia 6210 najlepší a absolútne nadčasový mobil, aký kedy Nokia vydala. Výborný dizajn, síce trošku dlhší, ale za to tenký, príjemý na držanie, písanie, úžasné ovládanie - klasické klávesy nokia (navy - keys), ktoré majú v každom okamihu určitú funkciu, bez týchto kláves by sme si dnes ovládanie Nokii nevedeli ani predstaviť, a nik dnes ani nepomyslí na to, že prvýkrát boli tieto použité na Nokii 6110 a vzápätí na 6210tke. Ešte dnes mám pred očami reklamu, ako príde chlapík na kúpalisko, otvorí notebook a pripojí sa 6210 cez infrák, skokan skočí s mostíka a jemu sa na displeji booku vďaka konektivite s mobilom zobrazí čerstvá fotka skoku do vody. Funkcie: 500 kontaktov, 150 SMS, organizér - kalendár, a IrDA, cez ktoré sa dal telefón pomocou Oxygene Phone Manageru perfektne zálohovať. Dodnes ho mám v šuplíku a keď ma sklame aktuálny phone a ide do servisu, tak zatiaľ vyťahujem šesť-dva-desiatku a plnohodnotne ju využívam.

Na jar 2005 som nazbieral peniažky a za štyri tisícky som v apríli kúpil Nokiu 7250i. Rok používaná, výborná, zachovaná bez jedinej chyby. Prevedení bolo viac: modrá, fialová a tmavá niečo medzi čiernou a tmavou šedou, ja som mal zrovna tú. Malá, ľahká, so zabudovaným FM rádiom (s pamäťou na 20 frekvencií staníc) a fotoaparátom ktorý robil snímky 352x288, tzv. CIF. Používateľské rozhranie definované ako Series40, displej 128 x 128 bodov, 4096 farieb. Rýchla, spoľahlivá, sympatická Nokia, vhodná možno skôr do ženských rúk. Prítomnosť infraportu, podobne ako v 6610, či 6610i, nie moc komunikatívneho, pretože nešlo posielať obrázky medzi dvoma telefónmi, jedine vizitky, IrDA slúžil skôr na pripojenie v PC.

Tento typ Nokie som mal veľmi obľúbený a keď sa za tri mesiace vyskytli peniažky, zase som investoval a tentokrát som urobil zatiaľ najlepšiu kúpu pretože som dal za štvrťročnú Nokiu 6230 päť a pol tisíc, pričom v tom období sa predávala u operátora na najnižší paušál za päťku. Predošlú 7250i som daroval sestričke, potešil som ju aj seba, že som nekúpil telefón pred pár mesiacmi zbytočne. V základnom balení 32 MB MMCčka, stereo slúchadlá, ešte som mal k tomu aj bledomodrý sympatický kryt. Hneď som kúpil 256 MMC kartu a mal som konečne pri sebe neustále obľúbenú muziku v podobe mp3. Foťák VGA 640x480 bol čisto príležitostný, tak isto ako natáčanie videa 128x96 px. Taktiež spoľahlivý a nesmierne rýchly telefón, môj druhý favorit značky Nokia, ktorý tiež podľa mňa patrí k tomu naj... čo z dielní Nokie počas svojej doby vyšlo.

Po roku som rozmýšľal nad tým, aký mám spoľahlivý telefón a ako som s ním spokojný a vzápätí mi do oka padol ďalší zo série Nokií a to 6233, zháňal som sa po ňom ale nakoniec som v októbri zohnal trošku exkluzívnejší kúsok s tými istými vlastnosťami. Nokia 6280 - 3G High End slier od Nokie. Zasunutý presahoval rozmery mojej 6230, ale to z jednoduchých dôvodov: displej ma rozlíšenie 320 x 240 pixelov, 262 tisíc farieb a uhlopriečku skvelých 56 milimetrov. Užívateľské prostredie Series40 3rd, fotoaparát 2 megapixely, aj keď ku kompresii nokií mam zase výhrady. Ako prvý z telefónov má však natáčanie videa 640 x 480, aj keď ja osobne používam 352 x 288 v najlepšej kvalite, výsledné 3GP súbory s adajú ľahko konvertovať a ďalej spracovávať. Tento telefón ma však už sklamal a k tomu sa vrátim v jednom z ďalších článkov, kde si ho podrobne podám! 6230tku som dal sestričke za cenu nového krytu na 7250i, ktorú teraz používam s kartou druhého operátora, aby som vyzeral profesionálnejšie :P

Zobrazené x
Keytagy
 • 3510i
 • 6210
 • 6230
 • 6280
 • 7250i
 • alcatel
 • developerstvo
 • homepage
 • laciq
 • mobil
 • motorola
 • ngage
 • nokia
 • ot511
 • v2288
 • vizualizacie
Najčítanejšie
All rights reserved! laciq@itcs.sk ICQ 243-137-153