LaciQ

LaciQ

my e-mind

LaciQ's weblog
  hlavne o developerstve, mobilných telefónoch, autíčkach, počítačoch, programovaní a webdizajne ...

Nokia N-gage alebo spomienky na zaujímavý telefón kombinovaný s hraciou konzolou

[2006/09]

Tento telefónik kombinovaný s hracou konzolou som mal najkratšie zo všetkých ale svojim spôsobom mi učaroval, takže sa k spomienkam na jeho používanie rád vraciam. Keď v roku 2003 prišiel na trh, bola to vo svojom smere absolútne prevratná novinka. Hracia konzola s operačným systémom Symbian, pre ktorú sa začali následne vydávať hry ako tituly a každá stála v prepočte ako dnešná špičková hra na PC. Časom sa však našli šikovní, ktorí dokázali každý herný titul prerobiť do iného formátu, ktorý bol spúšťateľný na akomkoľvek telefóne s daným operačným systémom. Potom nasledoval aj nástupca a to N-gage QD, ale od tej doby po mohutnom nástupe smartphonov Nokia odstúpila od ďalšieho pokračovania a vývoja takýchto typov prístrojov. Ja som svojho času prebrázdil veľa internetových stránok od symbianforum.com cez oficiálne stránky Nokie a nikde som nenašiel jednoduché rady ktoré som celkom potreboval pri používaní tejto hračky. Zozbieral som všetky skúsenosti, sadol som si za počítač a z večera do rána som spravil stránku [ngage.szm.sk] a rozhodol som sa že ligt čitateľnú verziu týchto stránok zverejním aj tu :)

Technické parametre
Displej: aktívny farebný plne grafický s vysokým kontrastom a veľkosti 176 x 208 pixelov; Ovládanie: päťpolohový ovládací kláves, samostatné aplikačné klávesy, klávesy rýchleho prístupu ku prehrávaču alebo rádiu, zvýraznené herné klávesy; Pamäť: zdielaná 3.4 MB pre ukladanie kontaktov, správ, obrázkov, zvonení, kalendáru atď. Operačný systém: Symbian OS s podporou Java 2 Micro Edition (J2ME™); Správy: Protokoly elektronickej pošty (IMAP4, POP3, SMTP, MIME2), multimediálne správy, podpora rozšírených SMS: hromadné odeosielanie, šablony a obrázkové SMS; Extra: Kalendár, úlohy, adresár kontaktov a adres, zoznam kódov PIN; Vyzváňacie tóny: podporované formáty MP3, AAC, Midi a WAV + skladateľ; Pásma: GSM 900/1800/1900, automatické peepínanie pásiem; Hlasové funkcie: vytáčanie ovládané hlasom pre 20 mien, záznamník, integrovaný reproduktor pre režim „hands-free“; Rozmery 133,7 x 69.7 x 20,2 mm pri hmotnosti 137g; WAP: podpora XHTML cez GSM data, HSCSD a GPRS, sťahovanie nových programov a hier; Bezdrôtové pripojenie: Podpora dátovej komunikácie HSCSD, GPRS Multislot třídy 6 (2+2, 3+1, třída B), bezdrôtová technologie Bluetooth, odosielanie/príjem obrázkov, grafiky a vizitek FM rádio: stereo, automatické vyhľadávanie staníc, možnosť uloženia 20 predvolených kanálov, záznamník (do formátu AAC), hlasitý reproduktor, tlačítko rýchlej voľby; MP3 prehrávač: podporované formáty MP3 a AAC, stereo linkový vstup na záznam zvuku, hlasitý reproduktor, tlačítko rýchlej voľby;

Porovnávací test
Model Nokia 5510 Nokia 3300 Nokia N-Gage Nokia N-Gage QD
Rozmery [mm] 134 x 58 x 28 114 x 63 x 20 134 x 70 x 20 118 x 68 x 22
Hmotnosť [g] 155 125 137 143
Pásma [MHz] 900/1800 900/1800 900/1800/1900 900/1800
Výdrž batérie max 260 hod max 180 hod max 190 hod max 240 hod
Doba hovoru max 270 min max 130 min max 230 min max 250 min
Displej Plne grafický
5 riadkov
128 x 128 bodov
4096 farieb
176 x 208 bodov
4096 farieb
176 x 208 bodov
4096 farieb
Pamäť - 4,5 MB 3,4 MB 3,4 MB
Pamäť - čísla 100 250 zdielaná zdielaná
Pamäť - SMS 0 150 zdielaná zdielaná
Java nie áno áno áno
IrDA nie nie nie nie
GPRS nie áno áno áno
BlueTooth nie nie áno áno
Záznamník Line-In Line-In, Rádio Line-In, Rádio, Prostredie diktafón 1 min
Rádio áno áno áno nie
MP3 prehrávač áno, 64MB karta áno, MMC karta áno, MMC karta nie

Komunikácia s pamäťou
USB:
Po pripojení (hot swap) mobilu ku počítaču sa vo WinXP (Win2000) automaticky nainštalujú ovládače ako Veľkokapacitný disk USB. Pre Win98 treba vložiť inštalačné CD N-Gage. Cez kábel USB budete mať prístup iba (!) k adresárovej štruktúre pamäťovej karty, k pamäti zariadenia sa nemáte šancu dostať. Môžete nainštalovať Nokia Audio Manager, ale aj to úplne zbytočne keďže pesničky na kartu môžete kopírovať aj priamo v prieskumníkovi resp. nejakom commanderi (drag and drop). Taktiež môžete prenášať obrázky. Ale najdôležitejšie sú asi inštalačné balíky *.sis, ktoré stačí nakopírovať do hlavného adresára a potom si ich Správca nájde, pričom ich môžete nainštalovať.
Blue Tooth:
Ak sa rozhodnete vraziť peniaze do BT modulu, môžete naplno využívať služby PC Suite. Zálohovanie telefónneho zoznamu, kopírovanie správ, obnovenie zálohy, konverzia videí do formátu *.3gp. Po inštalácií PC Suite sa po štarte spúšťa aplikácia v tray ikone, ktorá signalizuje pripojenie Nokie na sériový, port, USB, Blue Tooth alebo IrDA. Márne budete očakávať zasvietenie keď pripojíte pomocou káblu USB, preto ani neviem načo tam ten indikátor je :) Čiže bez Blue Tooth ani nemusíte PC Suite inštalovať, skrátka ho nespustíte a bude vám nanič.

Pozadia:
Pozadím môže byť ľubovoľný obrázok (174 x 132 bodov) uložený na pamäťovej karte alebo v pamäti zariadenia. Formát PNG je výhodný pri jednoduchých obrázkoch napr. keď si urobíte momentku v BMP ma tých 107kB a v PNG 8kB. Pri zložitejších obrázkoch napr. fotkách odporúčam JPEG, kvalitu 85 a každý obrázok pozadia má do tých 10kB.
Kontakty - miniatúry:
Ku každému kontaktu si môžete prideliť fotku (miniatúru). Pre ušetrenie odporúčam, že stačí aby bol obrázok rozmerov 40 x 32 bodov a uložený vo formáte JPEG.
Mp3:
Pre ušetrenie miesta odporúčam prekonvertovať pesničky do formátu Mp3 Variable bitrate od 56kbps do 64kbps mono 44.1kHz, dôležité je zachovanie frekvencie, takto upravené pesničky zaberajú asi 500kB/min miesta na karte a sú úplne vo pohode počúvateľné.
Vidéa:
Real Player umožňuje prehrávať súbory typu *.rm a *.ram, pričom veľkosť takého formátu je približne 60kB/min. Súbory formátu 3gp zaberajú 450kB/min. Smart Movie dokáže prehrávať videá Xvid, ktoré urobia asi 580kB/s. So softvérom VirtualDub, ktorý je šírený ako GNU/GPL môžete z ľubovoľného filmu s titulkami urobiť nové video aby bolo presne na vašu N-Gage. Osvedčené hodnoty dátového toku sú 100kbps pre video kompresiu Xvid, 16bit Mono MP3 encode pre audio kompresiu, 10frames/sec.

Inštalácia aplikácií
Nokia N-Gage je v podstate hracia konzola a jej využitie ako telefónu je až druhoradá funkcia. Hry si môžete zakúpiť priamo na MMC kartách - originálne tituly. Alebo si hru resp. aplikáciu v telefóne nainštalovať.

Typy súborov:
*.sis - hry/aplikácie vyvinuté je OS Symbian
*.jad, *.jar - Java hry/aplikácie
*.blz - inštalačné súbory, pre ktoré treba mať už nainštalovaný Blizzard Installer

Hry na kartách MMC:
Po vložení karty a zapnutí telefónu pribudne v hlavnom menu ikonka s hrou.
Inštalovanie súborov pre OS Symbian:
Inštalačné súbory (*.sis) umiestnite do hlavného adresára pamäťovej karty, spustite Správcu, v zozname najdite požadovanú inštalačku a aplikáciu nainštalujte.
Inštalovanie súborov Java:
Zdrojové súbory (*.jad *.jar) musíte premiestniť pomocou vhodnej aplikácie (SeleQ, FExplorer) do adresára c:\nokia\installs. Potom spustíte z telefónu Aplikácie a dáte danú aplikáciu inštalovať.
Inštalovanie pomocou Blizzard Installeru:
Inštalačné súbory (*.blz) umiestnite do hlavného adresára pamäťovej karty, spustite Blizzard Installer, v zozname najdite požadovanú inštalačku a aplikáciu nainštalujte. Ak sa inštalačka v zozname nuekáže, znamená to, že súbor je pravdepodobne poškodený.

My N-gage display screenshots


Zobrazené x
Keytagy
  • developerstvo
  • games
  • homepage
  • hracia
  • konzola
  • laciq
  • ngage
  • nokia
  • symbian
  • vizualizacie
Najčítanejšie
All rights reserved! laciq@itcs.sk ICQ 243-137-153