LaciQ

LaciQ

my e-mind

LaciQ's weblog
  hlavne o developerstve, mobilných telefónoch, autíčkach, počítačoch, programovaní a webdizajne ...

Svieťte prosím alebo nieje nič horšie ako sivé auto bez svetiel v spätnom zrkadle

[2008/04]

Drahí vodiči - vodičky. Obraciam sa na Vás s obrovskou prosbou, ktorá verím že nestojí až tak veľa. Svieťte prosím! - či je jar, leto, jeseň, zima,...
Neviem ako to chodí v parlamente, ako to bude so zákonom, či bude čoskoro, neskôr alebo až ďalšie volebné obdobie. Urobte niečo pre vlastnú bezpečnosť a taktiež bezpečnosť iných. Obetujte mililitre paliva, ktoré je spotrebovávané viac, keď sú zapnuté svetlá, verím že to nežerie viacej ako klíma. Nejde tu o nič zložité, iba naštartovať a pootočiť správny ovládací prvok na palubnej doske do danej polohy.
Ja svietim celý rok a vždy v polke marca zistím, že to povinné svietenie tu fakt nieje zo srandy, len ma mrzí že zatiaľ nieje celoročné. Počas veľkonočnch sviatkoch, pár dní po dátume ukončeného povinného svietenia som sa vybral pešo do centra a na svojej obľúbenej ulici vysokoškolákov som po pár metroch chôdze takmer ťukol do protiidúceho šedého štaršieho ľudového vozidla. Išiel ako blázon, aj keď tam je kvôli stavbe europalácu štyridsiatka, ale nebudeme sa hrať na predpisy, ja tade tiež chodím denno denne dvojnásobne. Išlo o to že ho proste nebolo vidieť, neodhadol som jeho rýchlosť a tak som sa vybral na druhú stranu. Na základe tohoto nechápem, ako mohli v rakúsku celodenné svietenie zrušiť. So základom v argumente že sa stávalo viac nehôd na prechodoch, lebo svietiace autá oslepovali chodcov, ktorí neodhladli potom vzdialenosť a vybrali sa rovno pod kolesá, čo je to za blobsť!
Ďalšia vec je denno denné šero, obdobie dňa na rozhraní medzi svetlom a tmou, kedy sú podmienky videnia veľmi klamlivé a aj keď šofér vidí kúsok pred seba dobre, o kúsok ďalej už až tak dobre nevidí, aj keď nepotrebuje okuliare do diaľky. Šero je zradné, nieje nič horšie stretnúť v šere protiidúce auto inej farby než biele alebo prenikavo žlté, bez zapnutých svetiel samozrejme.
A na posledný argumentík, spätné zrkadlá. Kam sa pozerá skúsený vodič počas jazdy najčastejšie s výnimkou že pred seba? Presne tak, do spätných zrkadiel, na pár stotín, ale veľmi často. Fakt nieje nič horšie, ako mať v spätnom zrkadle neosvetlené sivé alebo tmavé auto.

Neviem prečo vodiči nesvietia... Každý kto chce ísť bezpečne myslí na seba aj na druhých a to minimum čo môže spraviť je, že zapne svetlá. Paradoxné je, že pri malom pozorovaní som zistil že nieje rozdiel či je vodič starý, mladý, či šoféruje žena či muž, či má starú stodvadsiatku alebo eSkový meďák, ľudia proste nesvietia, čiže nemyslia na bezpečnosť. Taktiež som si všimol, že najviac nesvietia vodiči strieborných áut, pri tom malom pozorovaní z 10 tich nesvietili Fabia, Rav4, Mondeo, Mercedes C, Tucson - všetky strieborné.

Zobrazené x
Keytagy
  • bezpečnosť
  • developerstvo
  • homepage
  • laciq
  • povinne
  • svietenie
  • vizualizacie
Najčítanejšie
All rights reserved! laciq@itcs.sk ICQ 243-137-153